29 juni 2025

US beleggingen verkopen?

De laatste weken zit er weinig beweging in mijn portfolio. Misschien zelfs wel de laatste maanden. Ondanks dat ik iedere maand braaf inleg, wil het maar niet opschieten. Er zijn natuurlijk genoeg uitschieters op dagbasis naar boven of beneden, maar meestal negeer ik die. Van een afstandje zijwaartst mijn portfolio dus voor mijn gevoel. Laat ik eens kijken of dat klopt.

Hieronder een aantal plaatjes van mijn portfolio. Hij staat nu op zo'n 4% winst t.o.v. begin dit jaar, maar lijkt wat zijwaarts te bewegen. Die 4% is prima, maar dit is wel inclusief mijn maandelijkse inleg. Als ik de inleg eraf haal, zit ik op 4% verlies.



Eén van de grootste boosdoeners is de dollar. Na de intreding van die oranje kerel in het witte huis zijn de marken flink gaan bewegen en heeft de dollar maar liefst zo'n 12% aan waarde verloren t.o.v. de euro. Dat is bizar veel in nog geen 5 maanden tijd. De euro/dollar koers fluctueert natuurlijk altijd wel, maar nog nooit zoveel als nu. Trump denk dat hij geweldig is en de Amerikaanse economie een dienst bewijst, maar tot nu toe heeft het vooral averechts effect. Er wordt langzaam getwijfeld aan dollar als wereldreservemunt. Wie weet is het tijdelijk, maar blij wordt je er als US-belegger in Europa niet van. Voor degenen die niet bekend zijn met valutarisico, zie hier een artikel waar ik in 2018 al naar heb gekeken bij het starten van mijn portfolio.

Als ik mijn portfolio vergelijk met de AEX en de S&P500 van begin dit jaar tot nu, zie je dat deze ook heel langzaam omhoog bewegen (3-4%). In feite komt dit dus overeen met mijn portfolio, zij het zonder extra inleg.




Mijn portfolio bestaat echter uit twee accounts: één bij DeGiro en één bij Lynx. Bij DeGiro stort ik niets meer bij en staan er aardig wat US-beleggingen (zo'n 37%). Bij Lynx leg ik iedere maand in (ook het dividend van DeGiro) en staan er alleen euro-beleggingen. Sommige ETF's keren wel uit in dollars, maar dat laat ik voor de plaatjes even achterwege. Als ik die twee uitsplits, krijg ik onderstaande plaatje. 



Zoals je ziet, zorgt mijn portfolio bij DeGiro voor een daling van 4% en die van Lynx voor een stijging van 20%. Omdat ik bij DeGiro niets meer inleg, zou ik kort door de bocht kunnen zeggen, dat deze daalt door de dollar (12% daling x 37% dollar-beleggingen = 4,4% daling). Natuurlijk is het zo simpel niet, want aandelen dalen of stijgen zelf ook nog. 

Hieronder hetzelfde plaatje inclusief dollarkoers.




In mijn DeGiro-account vangen de stijgingen van mijn aandelen en ETF's dus de daling van de dollar grotendeels op. Feit is in ieder geval, dat mijn DeGiro portfolio 4,4% hoger zou staan (12% x 37% dollar-weging) als de dollar was blijven liggen.

Dat valutarisico had ik altijd wel op het vizier. Het is een bewust risico. Dat neem ik voor lief omdat US aandelen over het algemeen harder stijgen dan Europese aandelen. Maarja, het is wat anders wanneer je live meemaakt, dat je portfolio iedere dag een beetje daalt terwijl de markten stijgen. Daar staat tegenover dat Amerikaanse aandelen ook 12% goedkoper zijn geworden (je krijgt meer dollars voor je euro's).


Dan rest de belangrijke vraag: wat ga ik nu doen? Ga ik nu al mijn US aandelen verkopen of blijf ik zitten? De daling is enorm sterk geweest en gaat misschien nog wel door. Dat is geen lekker vooruitzicht. Daarentegen hebben we het wel over Amerikanen, die heer en meester zijn in de schouders eronder zetten en doorgaan. Aan de andere kant is de stijging te hard gegaan en zou er weer een ommekeer kunnen komen. 
In een dalende markt ben ik tot nu toe altijd blijven zitten "als je geschoren wordt". Nu is dat voor mijn gevoel niet anders. Als ik nu uitstap, mis ik een hoop dividend-inkomsten en mogelijke groei en verzilver ik het verlies. Aan de andere kant zijn US aandelen nu 12% goedkoper dan begin dit jaar. Het zou dus zelfs interessant zijn om wat bij te kopen. 

Ik krijg de neiging om de storm uit te zitten, ik ben immers een buy&hold belegger. Terwijl die storm voorbijkomt, beleg ik maandelijks in euro-beleggingen bij Lynx en wordt het aandeel US-beleggingen sowieso steeds kleiner. 


Wat is jullie aandeel US-beleggingen en hoe gaan jullie om met de daling van de dollar?

11 opmerkingen:

Hoefnix zei

Ik heb de eerste twee jaar alles in de S&P500 bij DeGiro belegd, omdat ik het Vanguard wereldfonds te duur vond, maar 100% lekker heb ik me er nooit bij gevoeld. Om het valutarisico, omdat ik niet alleen in de VS wilde beleggen, en omdat alles bij DeGiro ook niet verstandig leek. Ergens op een verschrikkelijk goed getimed moment in april heb ik toen 30k van de 75k toen verhuisd naar een Europees indexfonds. Was een opwelling, ben van plan het nooit meer te doen. Heb het wel zo laten staan. Maar ook een tweede broker gekozen en daar belegd in een wereldwijd fonds. Nu zit ik waarschijnlijk wat te zwaar in Europa maar dat zit me niet zo dwars. Thuis-vooroordeel, denk ik. ;)

Anoniem zei

Trouwens, waarschijnlijk zouden we toch niets moeten doen op al die nieuwsberichten. Behalve dat wereldwijde spreiding steeds verstandiger lijkt te worden, maar dat is een trage trend, denk ik.

Quint zei

Zeer herkenbaar!
Mijn portefeuille beweegt dit jaar ook behoorlijk zijwaarts. YTD zit ik op zo’n 1,4% dividendrendement, en los daarvan doen mijn losse aandelen het met +4,1% nog aardig, maar m’n ETF-portefeuille staat exact op 0%. Dus het gemiddelde komt nauwelijks van zijn plek, terwijl de onderliggende aandelen echt alle kanten op schieten. Qua waardestijging (incl. inleg) zit ik overigens op +9%.
Ik heb ook een flinke blootstelling aan de dollar, en ja — die doet natuurlijk pijn op het moment. Maar ik verkoop absoluut niet. Dat voelt als markt timen en verkopen als het slecht gaat, en dat past niet bij mijn strategie.
Bovendien wil ik wereldwijd blijven spreiden, en niet alleen euro-afhankelijk zijn. Ik ben net zo bang voor een zwakke euro als voor een zwakke dollar.
Juist nu zie ik sommige Amerikaanse bedrijven als relatief aantrekkelijk: door de lage dollar worden ze internationaal gezien concurrerender, en veel van die bedrijven hebben gewoon sterke fundamentals. Europese (en zeker Nederlandse) bedrijven zijn wat mij betreft gevoeliger voor lokale economische tegenwind en uiteindelijk voor de euro..
Kortom: ik blijf zitten, beleg gestaag door, en zie dit vooral als een tijdelijk effect binnen een langetermijnplan.

Anoniem zei

Dat door de dalende dollarkoers US aandelen goedkoper zijn geworden en misschien een koopmoment zijn vind ik interessant. Als je naar de gehele wereldeconomie kijkt lijken me Europese aandelen nou niet echt bepaald de beste optie.

Anoniem zei

Als een je indexfonds koop die bijv. de MSCI World index volgt en EURO HEDGED is heb je geen valutarisico. Dus die kun je beter kopen

Mr Groeigeld zei

@Hoefnix: dan heb je een mooi moment uitgekozen om over te zetten. Valutarisico is er altijd, zolang je je er maar bewust van bent. Het gaat namelijk niet alleen over dollar/euro, maar simpelweg ook omdat we in internationale ondernemingen beleggen. Verder inderdaad vooral zoveel mogelijk spreiden.

Mr Groeigeld zei

@Quint: mooi dat we hetzelfde zien&ervaren. Ik zit er op eenzelfde manier in, pijnlijk maar op de lange termijn toch gewenst (want meer groei in de US aandelen). Zoals je zegt, wie weet is het wel een mooie koopkans. Ik time de markt meestal niet, maar hou de beweging toch redelijk in de gaten qua bear-markt voor de dollar (iets met buy the dip).

Mr Groeigeld zei

@anoniem (15:08u): dat kan, maar voor hedged fondsen betaal je meestal ook een flinke premie.

Mr Groeigeld zei

@anoniem (14:33u): zo heeft ieder nadeel weer een voordeel in de valutamarkt. Als je in forex handelt kijkt men er ook naar als een aandeel, met soms dips/trends naar beneden.

Anoniem zei

Dat valt wel mee, kijk eens naar het NT World fonds bij de Rabo of ABN lage kosten en EURO Hedged

Anoniem zei

Ik blijf voorlopig zitten. Overigens loop je met euro aandelen met een grote afzet in usa ook een dollarrisico op de omzet.